18.07.2019 06:50

Turnaj mistrů Stranný – vládla Tomira, v poháru ale kraluje třetí SEMTAMŤUK!!!

V sobotu 13. 7. 2019 se uskutečnil na multifunkčním hřišti ve Stranném čtvrtý Turnaj mistrů ve hře mölkky, který byl opět vrcholem Česko-moravského poháru. A bylo se na co koukat ještě dříve, než začal samotný turnaj.

Na rožni se již pomalu začalo opékat pěkné prasátko, točilo se tentokrát benešovské pivíčko FERDINAND a k tomu nechyběly k zakousnutí výborné buchty od místních i přespolních děvčat, která neváhala a napekla. Zkrátka pravá atmosféra, na kterou jsme zvyklí i z jiných akcí pořádaných u nás ve Stranném.

Účast byla opravdu pěkná a ve startovním poli se i objevili i zkušení mölkkoví harcovníci ze Slovenska (Promölkky). Nakonec se do turnaje přihlásilo 26 soutěžních týmů. Ve startovním poli nechyběli obhájci loňského prvenství a vítězové Česko-moravského poháru 2018 tedy tým Tomira, haloví mistři ČR tým SEMTAMŤUK, a hlavně další tradiční pohárové týmy, ale i nováčci turnaje.

Nejprve se odehrála bitva v základních skupinách, ve kterých se hrálo systémem každý s každým. Do play off postupoval z každé skupiny pouze vítěz (SEMTAMŤUK, Tomira, Dynamo a Černobyl). Týmy na druhých až pátých místech se pak utkaly v předkole play. Hrálo se na dvě vítězné hry a bylo se opravdu na co koukat. Nakonec postup do play off vybojovaly týmy www1, www2, Mölkky Bystrc II a Týn-tým. Naopak již po základní skupině spadl do skupiny o 21. místo tým Mölkky Bystrc I, na jejichž úkor pronikl po dobrém výkonu do předkola slovenský tým Promölkky. V předkole nakonec došlo na opravdu kvalitní souboje, kdy například tým Týn-tým vyřadil zručské SKM ZZV a tým Mölkky Bystrc II poslal ze hry o obhajobu loňské finálové účasti Albi mölkky team.

Už ve čtvrtfinále začalo na hřištích přituhovat a bylo znát, že jde opravdu o hodně. Hrálo se opět na tři vítězné hry. Asi nejpikantnější byl souboj mezi týmy Týn - tým a Černobyl, který nakonec skončil poměrně hladkou výhrou týmu Týn - tým 3:1. SEMTAMŤUK nepodcenil dosud také dobře hrající www1 a nakonec vybojoval hladkou výhru 3:0, a tím si s předstihem zajistil vítězství v Česko-moravském poháru. Jinak se překvapení nekonalo a do semifinále proklouzla také Tomira na úkor týmu Mölkky Bystrc II, který si ale hru užíval, a nakonec odešel poražen se ctí 3:1. Poslední čtvrtfinále bylo soubojem dvou zručských týmů, kdy nakonec favorizované Dynamo vyprovodilo ze hry 3:1 tým www2, který se stal dalším z mnohých překvapení turnaje.

V boji o konečné 11. místo v souboji těžkých vah zvítězil Albi Mölkky Team nad Třináctou mölkkou 2:0. O dva body do poháru zabojoval tým PRORADOST, jehož hráči po boji přehráli 2:1 SKM ZZV, které tak skončilo na pěkném desátém místě ovšem překvapivě jako nejhůře umístěný zručský tým v turnaji.

Velice napínavý byl opět i boj o 5.-8. místo, neboť i tam se rozhodovalo o co nejlepším pohárovém umístění. Překvapivě ale nakonec páté místo vybojoval tým www2 který porazil 2:0 zkušený tým Mölkky Bystrc II. V boji o sedmé místo pak exceloval tým www1, který přehrál další překvapení turnaje tým Černobyl také 2:0.

Semifinále bylo také napínavé, opět na tři vítězné hry. Tým Tomira překvapivě hladce porazil tým Týn-tým 3:1. To druhé semifinále bylo mnohem dramatičtější a z vítězství se až po tuhém boji radoval tým Dynamo, když zvítězil nejtěsnějším rozdílem 3:2 nad týmem SEMTAMŤUK. Obě semifinále byla plná emocí i napětí a bylo se opravdu na co dívat.

Boj o třetí místo tak svedl dohromady Týn-tým a SEMTAMŤUK. Po pěkném boji nakonec potvrdil větší zkušenosti tým SEMTAMŤUK a odsunul na bramborovou pozici tým Týn-tým, která ale i tak byla pro Týn – tým obrovským úspěchem a vylepšením loňské páté pozice. Ovšem opět to bylo až po lítém boji v páté hře.

Zato finále mělo opravdu náboj, Tomira proti Dynamu. Po prvních oťukávacích pokusech a za podpory přihlížejících diváků se bylo na co koukat. Tomira v první hře diktovala tempo, a nakonec jí také uzavřela vítězstvím. Další dvě hry pak také dokázala zavřít a ve finále tak zvítězit hladce 3:0.

Hned po finále následovalo vyhlášení výsledků, kterého se aktivně zúčastnil i místostartosta obce Stranný Josef Červ (překvapivě, ale asi zaslouženě vyhlášen nejslabším hráčem turnaje, protože Červíkům po loňském skvělém 12. místě pohoršil na letošní 26. místo, když v týmu neúspěšně zastoupil syna). Nejprve se vyhlašovaly doprovodné kategorie, letos to byl nejpřekvapivější výsledek turnaje, o který se postaral tým Mimoni, který dokázal v základní skupině porazit Třináctou mölkku 2:0, a tak si právem zasloužil polárkové dorty i potlesk přítomných. Dále byli odměněni všichni dětští účastníci turnaje. Pak proběhlo také ještě vyhlášení Miss Turnaje mistrů v mölkky, kdy se o volbu postaral delegát turnaje ČSM Petr Málek a na vítězku čekala pamětní medaile a polibek od samotného prezidenta Českého svazu mölkky. Pak už se přešlo k vyhlašování hlavního turnaje. Ve skupině o šťastné 21. místo se radoval z vítězství tým Mölkky Bystrc I, který získal slušivé batůžky. Pak už se vyhlašovalo od čtvrté pozice až po vítěze turnaje. Tři nejlepší týmy přebrali z rukou místostarosty OÚ Stranný a prezidenta ČSM medaile a poháry.

Po vyhlášení výsledků turnaje mistrů proběhlo také vyhlášení konečných výsledků Česko-moravského poháru 2019. Putovní pohár přebral z rukou místostarosty obce Stranný tým SEMTAMŤUK, který se tak stal čtvrtým držitelem tohoto poháru. Vítězstvím v poháru si tým SEMTAMŤUK vybojoval účast v soutěži národů na mistrovství světa, kde se představí v konkurenci týmů z 15ti zemí světa (počet týmů ještě nemusí být konečný). Slavnostní ceremoniál vyhlašování strannského turnaje byl zakončením Česko-moravského poháru a zároveň startem CZECH MÖLKKY RANKING.

Závěrem chci poděkovat všem za pomoc a podporu při organizaci Turnaje mistrů ve Stranném, jmenovitě VŠEM za pomoc na baru, delegátovi ČSM panu Petru Málkovi za vzornou reprezentaci a dbání na hladký průběh turnaje, OÚ Stranný za poskytnutí zázemí a všem účastníkům za to, že k nám do Stranného vážili cestu a skvěle se popasovali s občasnou nepřízní počasí. Věřím, že to stálo za to a snad se brzy ve Stranném opět při nějakém turnaji potkáme. Teď už ale všichni pilně trénujte na další turnaje i na mistrovství světa. Bylo by prima, kdyby se Češi v silné mezinárodní konkurenci neztratili. Já jim budu držet palce, a co vy?

Za rozsáhlý organizační tým sepsal Pepa Buzek

PS: Dovednostní soutěže překvapivě ovládli domácí hráči. Mistrem rozstřelů i vypichů se stal Jarda Šmídek (PRORADOST). A co mě potěšilo nejvíce, mistryní dalekých hodů se stala Alena Šmídková (PRORADOST), tomu říkám hozená rukavice všem mužům do dalšího ročníku. Díky všem, kteří na dovednostní soutěže vydrželi, hlavně týmu Promölkky, pro který to byla velká premiéra a rozhodně soupeře pěkně potrápil.

 

—————

Zpět


Kontakt

Český svaz MÖLKKY

Sídlo:
Stranný 39
257 56 Neveklov
IČO - 22758003

Doručovací adresa:
Koniklecová 454/8
634 00 Brno