26.02.2019 12:32

Rakovnické mölkkování tentokrát ovládl rodinný tým SEMTAMŤUK!!!

O víkendu 23. – 24. 2. 2019 proběhlo v areálu sportovního centra CAFEX Rakovnické mölkkování 2019. Byl to startovní turnaj letošní pohárové sezóny spojený s galavečerem mölkky, kde byli vyhlášeni vítězové ankety za rok 2018. Nakonec v turnaji startovalo 21 týmů, ve kterých byli zástupci od mladších až po ty dříve narozené. Týmů sice mohlo být o malinko více, ale ti co přijeli, rozhodně nelitovali, protože měli možnost strávit víkend nabitý hrou mölkky.

Asi největším lákadlem byl start úřadujících mistrů ČR (tým Finové). Dále ve startovním poli nechyběl tým loňských vítězů Česko-moravského poháru a obhájců loňského prvenství na tomto turnaji (tým Tomira). Jako bonbónek nebo lépe třešnička na dortu ve startovním poli nechyběli několikanásobní mistři Německa (tým Men O Mölkk reloaded). Jako nováčci tohoto turnaje se také představily týmy Komeťáci, We Will Win, W.W.W. 2 i zahraniční Pampúch Prievidza.

Rakovnické mölkkování odstartovalo vlastně již v pátek večer, kdy proběhlo rozlosování soutěžních týmů do základních skupin. Několik soutěžních týmů dorazilo již na páteční losování a někteří se účatnili i valné hromady ČSM. Pro hráče asi nejzajímavější rozhodnutí VH je, že vítěz právě startujícího Česko-moravského poháru bude mít možnost ČR reprezentovat v soutěži národů na letošním mistrovství světa a získá také zaplacené startovné na MS i kapesné 15 000 Kč na cestu do francouzského Samoëns.

V sobotu jsme po slavnostním zahájení odstartovali první hrací den. Herní systém byl připraven tak, aby si všechny týmy dostatečně zahrály. Nejprve se rozhořel boj v základních sedmičlenných skupinách. Hrálo se na dva vítězné sety. Rozhodujícím kritériem pro postup do čtvrtfinále byl počet vyhraných duelů. Jako pomocné kritérium při shodě posloužil počet bodů za vyhrané hry. A jako třetí pomocné kritérium nám posloužil průměr bodů za všechny odehrané hry. První dva týmy z každé skupiny postupovaly přímo do čtvrtfinále, ale hra pro ně také ještě nekončila, neboť bojovaly o nasazení do play off. Týmy na třetích, čtvrtých a dva nejlepší na pátých místech pak utvořily osmičlennou minitabulku a systémem 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 hrály vyřazovacím způsobem až nám zůstala dvojice postupujících.

Již během soboty byly vidět opravdu skvělé mölkkové výkony, ale i opravdu neuvěřitelné hody. Překvapením turnaje se stal tým Mölkky Bystrc II z brněnské Bystrce, který se dokázal probít do čtvrtfinále z prvního místa. Smolařem dne se stal tým Cafex Rakovník, který dokázal soupeře notně potrápit, ale v klíčových momentech se mu lepila smůla na paty. Velmi vyrovnaný boj se sváděl také o poslední postupová místa a zejména Třináctá mölkka měla opravdu štěstí, že se nakonec dostala do předkola play off, ze kterého se pak dokázala probít až mezi nejlepší osmičku turnaje.

Dalším překvapením turnaje se již první den stal tým Mamaja, který dokázal vybojovat nakonec druhé místo v základní skupině, když zaostal pouze za vítězným týmem SEMTAMŤUK. Tým složený ze zkušených bíloveckých mölkkových harcovníku (Martin, Martin a Jarda) si duely v základní skupině užíval a dokázal porazit i úřadující mistry ČR Finy, Třináctou mölkku nebo Mölkky Bystrc I.

Po základních skupinách jsme měli jediný neporažený tým, a to bíloveckou Tomiru. Ta svou neporazitelnost uhájila i v bojích o nasazení, když za sebou nechala SEMTAMŤUK i Mölkky Bystrc II. Díky tomu se stala nejúspěšnějším týmem sobotního klání. Z předkola kromě již zmiňované Třinácté mölkky prošlo do další fáze turnaje také zručské Dynamo.

Po prvním hracím dnu jsme tedy znali čtvrtfinalisty, ale pro vyřazené týmy turnaj také ještě nekončil. Dvanáct se jich přihlásilo do nedělního turnaje „Poslední šance“. Po skvělých výkonech bylo potřeba doplnit energii, a tak galavečer s mölkky odstartoval tradičně rautem. Dalším bodem programu bylo zhodnocení roku 2018 a představení plánů na rok 2019. A pak přišlo vyvrcholení večerního programu, tedy vyhlášení ankety za rok 2018. Výsledky naleznete na našem webu v sekci anketa. Po skončení oficiálního programu pokračovala volná zábava, někdo hrál bowling, jiní šipky, další dlouze diskutovali o mölkkách (nejvíce se diskutovalo o slovní zásobě hry mölkky, dále o turnajích minulých i budoucích, ale i o výsledcích právě skončené ankety). Důležité bylo, že se snad všichni dobře bavili.

Druhý den ráno jsme po vydatné snídani odstartovali turnaj „Poslední šance“. V něm startovalo celkem 12 týmů, a tak se hrálo ve čtyřech skupinách systémem každý s každým. Postupovaly vždy dva nejlepší týmy ze skupiny. Skupině A kraloval tým Mölkky Bystrc I, který si připsal cenné skalpy jak SKM ZZV 2, tak i Cafexu Rakovník. Skupinu B ovládl tým W.W.W. 2, který ve vyrovnaných zápasech přetlačil Kotrmelky i Pampúch Prievidza. Skupina C patřila favorizované PRORADOSTI. Skupinu D pak překvapivě ovládl tým SSZ, který za sebou nechal jak Lobestar, tak překvapivě i úřadující mistry ČR, kteří nakonec skončili na posledním místě skupiny a s turnajem se tedy rozloučili. Semifinále ovládly týmy SSZ a W.W.W 2, které čekalo finále a boj o unikátní trofej. Stálo to opravdu za to, nejprve tým W.W.W 2 diktoval průběh hry a ujal se vedení 1:0, ale SSZ a zejména Standa se nevzdal a vyrovnal zavřením na osmičku na 1:1. Poté už ale vládlo W.W.W 2. Finále tedy bylo opravdu mölkková podívaná. Boj o třetí místo pak pro sebe rozhodl Lobestar, který dokázal přehrát PRORADOST.

Ve čtvrtfinále hlavního turnaje se ke skvělým hodům přidalo i napětí a začalo se i více taktizovat. Nejprve tým Men O´Mölkk reloaded dokázal ve fantastickém duelu těsně zvítězit nad týmem Mamaja, když jejich duel byl jedním z nejlepších zápasů, které byly na turnaji k vidění. Tým Třináctá mölkka dokázal využít skvělé hry všech členů týmu a vyřadit z bojů o finále ambiciózní Tomiru. Prestižním duelem byl také souboj Mölkky Bystrc II s týmem SKM ZZV 1, který nakonec po lítém boji ovládl tým Mölkky Bystrc II, když zejména vlastní nepovedené hody dokázaly zamávat s psychikou týmu SKM ZZV 1. V posledním čtvrtfinálovém duelu potvrdil SEMTAMŤUK svojí taktickou vyzrálost a zvítězil nad týmem Dynamo hladce 3:0.

V prvním semifinále pak tým SEMTAMŤUK po vyrovnaném souboji v rozhodující hře skolil Mölkky Bystrc II, když oba týmy měly několik příležitostí rozhodnout souboj ve svůj prospěch. Tým Men o´Mölkk reloaded pak potvrdil roli favorita a porazil Třináctou mölkku, když přesnou ruku podpořil i lepší psychickou odolností, a tak se mohl radovat z postupu do finále.

Ale i vyřazené týmy měly stále o co hrát, hrálo se o body do Česko-moravského poháru. A tak byly i souboje o páté až osmé místo plné emocí a napětí. Nakonec se na páté místo probil tým Tomira, který dokázal přehrát nejprve tým Mamaja a poté v boji o páté místo nejlepší zručský tým SKM ZZV 1.

I v boji o bronzové medaile bylo vidět několik opravdu skvělých hodů. Mölkky Bystrc II skvěle vzdorovaly týmu Třináctá mölkka. Nakonec však jejich prohozů přibývalo, a tak nakonec podlehly týmu Třináctá mölkka 3:1. 

Finále bylo napínavé až dokonce a nemělo jednoznačného favorita. SEMTAMŤUK vstoupil do finále excelentně a hladce ovládl první hru a ani soupeř příliš nechyboval, takže byly k vidění excelentní hody. Další průběh hry byl nesmírně vyrovnaný, ale nakonec šel tým SEMTAMŤUK do trháku a vedení 2:1 na hry. Pak ale na ruce týmu SEMTAMŤUK dolehla trošku nervozita a po třech prohozech bylo rychle srovnáno na 2:2. Šlo se tedy do rozhodující hry. O výhodě začátku rozhodující hry rozhodoval rozstřel, který pro sebe získal tým SEMTAMŤUK v poměru 16:13. V poslední hře pak koncertovala Jarmila, která na závěr trefila jistě šťastnou sedmičku a bylo rozhodnuto. 

Závěrem bych chtěl poděkovat všem sponzorům, zvláště pak Sportovnímu centru CAFEX za poskytnutí veškerého zázemí, ČSM za zaplacení rautu, městu Rakovník za pořízení originálních trofejí a starostovi města Rakovník za jejich předání oceněným, členům ČSM za výbornou reprezentaci svazu a všem týmům za účast na Rakovnickém mölkkování. Speciální díky patří také všem, kteří se podíleli na realizaci tohoto víkendu, zvláště pak Markétě, Leošovi a dalším. Doufám, že jste si Rakovnické mölkkování užili, dobře si zahráli a věřím, že se opět sejdeme na dalším turnaji ČESKO–MORAVSKÉHO poháru, tentokrát ve Studénce. Už 5. halové mistrovství ČR pomalu klepe na dveře. A pamatujte, že svaz jste vy!!!

Pepa Buzek – sekretář ČSM

PS: Kompletní výsledky hlavního turnaje (Základní skupiny, Předkolo Play off a Play off ) a Poslední šance

 

—————

Zpět


Kontakt

Český svaz MÖLKKY

Sídlo:
Stranný 39
257 56 Neveklov
IČO - 22758003

Doručovací adresa:
Koniklecová 454/8
634 00 Brno